Kiedy jechać do Watykanu?

01 lipiec 2013.

89
com_content.article
(16 razy zagłosowano, średnia ocena 4.38 na 5)
Kiedy jechać do Watykanu?4.38 out of 50 based on 16 voters.


Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad poziomem morza wynoszącym ok. 25 m. Klimat Watykanu odpowiada jego położeniu na południu Włoch na 41 stopniu szerokości geograficznej, w pobliżu Morza Śródziemnego. Klimat jest śródziemnomorski, z suchymi, gorącymi latami i wilgotnymi, chłodnymi zimami. Jest kształtowany nie tylko przez bliskość Morza Tyrreńskiego na zachodzie, ale też przez pierwsze wzniesienia Apeninów na wschodzie.

Watykan | Schody w Muzeum Watykańskim
Watykan | Schody w Muzeum Watykańskim (by villamon )

Przeciętne temperatury

Przeciętna roczna temperatura wynosi łagodne 15,5°C, przy czym w najgorętszym miesiącu roku, w sierpniu, przeciętna temperatura dochodzi do 28°C. Najchłodniejszym miesiącem jest luty z przeciętną temperaturą maksymalną 13°C i przeciętną minimalną równą 3°C.

Opady deszczu

Najwięcej opadów, bo średnio 126 litrów na metr kwadratowy, przypada na październik i listopad. Najmniej deszczowym miesiącem jest lipiec z przeciętną ilością opadów rzędu 14 litrów. W sierpniu słońce świeci 10,8 godzin w ciągu dnia, a w grudniu zaledwie 3,3.

Watykan wiosną

Szczególnie kapryśna w Watykanie jest wiosna. Z północy, przy częstych układach niżowych, napływa wiele chłodnego powietrza. Jednakże może ono już być bardzo łagodne z temperaturą rzędu 20°C. Pogoda stabilizuje się latem. Klimat kształtują wówczas wyże azorskie. Jesienią atlantyckie zaburzenia przynoszą deszcz i wiatr. W listopadzie i grudniu na Watykan nadciąga zimne powietrza z północnego wschodu. Zimowe deszcze są często w lutym wzmacniane silnym wiatrem przez wyże syberyjskie. Apeniny rozdzielają adriatyckie masy powietrza od tyrreńskich.

Watykan | Widok na Bazylikę św. Piotra
Watykan | Widok na Bazylikę św. Piotra (by tiseb )

Jaka jest najlepsza pora na podroż do Watykanu?

Watykan jest odwiedzany przez okrągły rok. Zimą temperatury rzadko spadają poniżej zera. Właśnie w okolicach Bożego Narodzenia może dochodzić do intensywnych opadów deszczu. Natomiast chłodne wiatry z północnego wschodu przynoszą często obok niskich temperatur także czyste niebo, ponieważ chmury już wcześniej straciły wilgoć nad Apeninami.

Szczególnie przyjemną porą na podroż do Watykanu jest wiosna, chociaż na początku, w okolicach świąt Wielkanocnych, może być jeszcze całkiem chłodno. Zawsze trzeba też liczyć się z opadami deszczu. Idealnym miesiącem jest czerwiec, jest wtedy ciepło, ale nie duszno, pogoda jest w zasadzie stabilna.

Bardzo upalnie prezentują się za to lipiec i sierpień. Od połowy września pogoda staje się bardzo zmienna i deszczowa. Ale przede wszystkim koniec października i listopad mogą też być bardzo przyjemne, ciepłe i z idealną pogodą do zwiedzania.

Watykan | Gwardziści Szwajcarscy
Watykan | Gwardziści Szwajcarscy (by akandbdl )